דבורה הנביאה

דבורה הנביאה, אישה מיוחדת ועוצמתית שהגיעה לדרגה הרוחנית הגבוהה ביותר כמו הנשים של קבלה לעם, מעל לכל הגברים שחיו בדורה. לא חי באותם ימים אף גבר שהיה חכם או צדיק ממנה. דרגה רוחנית של שופט זהו המצב הרוחני הגבוה ביותר, כמו שלמה המלך. שופט הוא כמו הכוח העליון שפועל בעולמנו.

הרוחניות פתוחה לכולם

מכאן אנו לומדים את המסר של חכמת הקבלה לפי בני ברוך, שאין שום הגבלה להתקדמות הרוחנית של אישה, שברוחניות הכול פתוח בפניה. לאורך הדורות התיקון בדרך כלל התממש על ידי גברים, אך בדור שבו חיה דבורה החברה הייתה מפולגת ומשוסעת מאוד, ללא כוח גברי מוביל אחד ומאוחד. ולכן ניתן היה לעשות הכול רק מהצד של הגבורה הוא החלק הנשי שבמציאות. דבורה חיה בתקופה של גילוי הרע, ולכן כך היא תפקדה.

דבורה הצליחה גם בזכות הגברים שבדורה מפני שהם כולם תמכו בה. כל הגברים גדולי הדור שחיו באותם ימים היו מגיעים אליה להתייעץ בגלל דרגתה הגבוהה. אישה גיבורה היא אישה שעולה ומתגברת מעל האגו שלה. היא רואה ומרגישה שהמצב הפך קטסטרופלי, עומדת ואומר "די! חייבים לעצור ולשנות כיוון!" ממש כמו דמות האמא במשפחה.

ובימים בהם הנהיגה דבורה, לא היה מדובר במצב רגעי או מקרי, אלא בתקופה ארוכה שבה העם כולו היה בפילוג גדול מאוד בין השבטים. ודבורה עשתה כל שביכולתה כדי לקרב ולהשלים ביניהם, שוב, ממש כמו אמא. ידוע במקומות רבים בעולם בתרבויות מסורתיות, שנהוג להגיע לאמא, וממש להשתחוות לפניה, להתייעץ איתה ולהתייחס בכבוד רב, ביראת קודש למה שהיא אומרת ומייעצת. המילה "אמא" מסמלת כוח מאוד עמוק, חכם, עוצמתי ועוטף. בתוכה כולנו חיים, מוכלים, חוסים תחת כנפיה.

המסר של חכמת הקבלה מאז ועד היום

היום שוב הגענו למצב של שסע ופילוג חברתי נורא. ימנים ושמאלנים, תושבי המרכז, הדרום או הצפון, מזרחים, אשכנזים, אתיופים ורוסים, אין סוף להבדלים. ובין כולם לכולם מתגברים הריחוק, הזלזול והשנאה. לכן גם אז כמו היום, כפי שמסבירה חכמת הקבלה, התקווה שלנו לחיים טובים, שלווים כמשפחה אחת, תבוא דווקא מארגון של נשים עוצמתיות. נשים שיקראו כמו במשפחה להפסיק כבר עם המריבות ולעשות סדר של שלום, אחווה ואחדות בתוך העם ולתת לנו ולילדינו עתיד בריא וטוב.